Először is készítsünk egy új képet a GIMP alkalmazásban, amelynek fekete legyen a háttere. A kép méretét alapvetően befolyásolja, hogy milyen felbontásra dolgozunk. Ha például 1024x768-as felbontásra készítünk alkalmazást, akkor a kép szélessége 1024-nél valamivel kisebb értékű legyen, hiszen a böngészőprogramnak is van kerete, illetve az esetleg megjelenő gördítősáv szélességét is figyelembe kell vennünk.
Mi a példánkban 890 képpont széles és ugyanilyen magas képet hozunk létre. Ennek oka leginkább az, hogy az alábbi animációkban így a GIMP eszköztárai is látszódnak a képernyőn, vagyis a kedves Olvasó nyugodtan megadhat ennél nagyobb értékeket is.
Először elkészítjük a fejlécet. Ehhez először is hozzunk létre egy fejléc nevű rétegcsoportot. Ebben a rétegcsoportban fogjuk az összes, a fejléchez tartozó elemet elhelyezni.
A precíz pozícionáláshoz használjunk segédvonalakat, amelyeket a vonalzóról húzhatunk a megfelelő helyre. A kívánt pozíció beállításához figyeljük a GIMP ablak bal alsó sarkát, mert ott mindig leolvashatjuk az egér aktuális pozícióját.
A fejlécünkben el kell férnie a logónak, ami 120 képpont magas, és célszerű a logó felett egy kis üres helyet, mondjuk 10 képpontnyit kihagyni. Ezért a vízszintes segédvonalat a 10-es és 130-as pozícióra helyezzük el.
A kép bal oldalán is helyezzünk el egy függőleges segédvonalat, a 10-es koordinátán.
Utána új rétegként olvassuk be a fejléc hátteréül szolgáló képet, majd helyezzük el rajta a logót.
![]() ![]() |
![]() |
![]() |
A tananyag az ELTE - PPKE informatika tananyagfejlesztési projekt (TÁMOP-4.1.2.A/1-11/1-2011-0052) keretében valósult meg.
A tananyag elkészítéséhez az ELTESCORM keretrendszert használtuk.